AKCJE ZAPLANOWANE W MARCU

AKCJA 13

KREDKA DLA ZAGŁĘBIA

Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza zbiórkę materiałów plastycznych potrzebnych do pracy terapeutycznej z dziećmi niepełnosprawnymi. Zebrane materiały zostaną przekazane podopiecznym Fundacji Barbary Chrobak Dobro dziecka Cel Najwyższy.

Lista materiałów potrzebnych do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi na warsztatach terapeutycznych:

 • bloki rysunkowe, bloki techniczne, bloki techniczne kolorowe,
 • samoprzylepny papier kolorowy,
 • farby plakatowe, pędzle,
 • klej magic z precyzyjną końcówką, kleje w sztyfcie,
 • samoprzylepne ozdoby (filcowe, papierowe i inne), cekiny, koraliki, wstążki, naklejki,
 • kredki, kolorowanki,
 • nożyczki,
 • filc, pianka, druty kreatywne, balony, sznurki, pompony,
 • bazy styropianowe (różne), bazy z mdf,
 • guziczki, brokat,
 • formy do odlewów gipsowych,
 • papiery ozdobne,
 • kartki okolicznościowe,
 • włóczki, resztki materiałów,
 • przyrząd do klejenia na gorąco (dla dzieci),
 • kartki okolicznościowe.

Zbiórkę materiałów rozpoczynamy w poniedziałek (25 marca). W dniach 25 – 28 marca wolontariusze będą pełnić dyżur na parterze szkoły od 7.30 – 8.00. Materiały plastyczne można zostawić również na dyżurce.


AKCJA  12

XVI OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza zbiórkę żywności. Zebraną żywność przekażemy Diecezji Sosnowieckiej Caritas. Zbieramy żywność z długimi terminami przydatności, np.  mąkę, makaron, kaszę, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, słodycze.

Zbiórkę żywności rozpoczynamy w poniedziałek (25 marca). W dniach 25 – 28 marca wolontariusze będą pełnić dyżur na parterze szkoły od 7.30 – 8.00. Żywność można zostawić również na dyżurce.

 


AKCJA  11

ZBIÓRKA STARYCH TELEFONÓW

Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza akcję zbierania starych telefonów dla Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej SALVATTI.pl, która przeznaczy fundusze uzyskane ze zbiórki na pomoc ludziom w krajach misyjnych: w Afryce – dla dzieci na naukę czytania i pisania, w Ameryce Południowej – na dom dla dzieci ulicy, a na Ukrainie – na rodzinny dom dziecka. Interesuje nas nawet najstarszy model telefonu. Dobrze, jeśli ma baterię, ale nie jest to konieczne.

Uczniowie mogą również zorganizować akcję wśród sąsiadów, znajomych. Najciekawsze pomysły na rozpropagowanie akcji wśród społeczności lokalnej zostaną nagrodzone.

Zbiórka telefonów odbędzie się 6 i 7 marca 2019 r. Tego dnia wolontariusze będą pełnili dyżur od 7.30 do 8.00 na parterze szkoły.

Uczniowie, którzy zorganizują akcję poza terenem szkoły, mogą oddawać telefony p. Katarzynie Makowskiej lub p. Dorocie Maturze do 22 marca.AKCJE ZAPLANOWANE W GRUDNIU

AKCJA  10

HOKEIŚCI DZIECIOM – ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

WSZYSCY Z POMOCĄ NA ZIMOWY!!!

Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 27 w Sosnowcu przyłącza się do akcji Hokeiści Dzieciom – Zagłębie Sosnowiec, pod hasłem Wszyscy z pomocą na zimowy! Akcja polega na zbiórce przyborów szkolnych: zeszytów, długopisów, ołówków, kredek itp. oraz słodyczy.  Zebrane rzeczy trafią do Centrum opiekuńczo-wychowawczego pomocy dziecku          i rodzinie, w skład którego wchodzi 11 placówek na terenie Sosnowca. Przybory i słodycze można wrzucać do skrzynki znajdującej się na parterze szkoły. Akcja trwa do 21 grudnia    2018 r.

W sobotnie popołudnie 22 grudnia o godz. 17.00 Zagłębie Sosnowiec rozegra mecz z drużyną GKS Tychy. Podczas meczu odbędzie się przekazanie zebranych darów placówkom opiekuńczym. Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/events/949992385388207/


AKCJA  9

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, którego celem jest promowanie idei wolontariatu, a także uznanie pracy wolontariuszy, ich trudu, poświęcenia                   i zaangażowania.


AKCJA  8

RAZEM DLA HOSPICJUM

Akcja polega na zbieraniu środków opatrunkowych i środków czystości dla podopiecznych Hospicjum Św. Tomasza w Sosnowcu.

Środki można wrzucać do kosza, który znajduje się na parterze szkoły.

Akcja trwa od 18 grudnia 2018.AKCJE ZAPLANOWANE W LISTOPADZIE

AKCJA  7

„SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU”

NIE WYRZUCAJ PAPIERU DO KOSZA!

Poprzez udział w tej akcji chcemy ograniczyć marnowanie papieru w szkole, kserując dwustronnie.

Akcja polega na zbieraniu kartek ksero zapisanych tylko z jednej strony.

Zbiórka kartek rozpocznie się 5 listopada i będzie trwała do końca roku szkolnego.

Pracownicy naszej szkoły będą mogli wykorzystywać drugą (niezapisaną) stronę kartki.

Kartki nie mogą być pomięte, brudne. Nie mogą zawierać danych osobowych.

Kartki można wrzucać do pudełka z napisem „Szkoła przyjazna środowisku”, które znajduje się na parterze.


AKCJA  6

„MIŚ ZDRÓWKO”

Organizatorem akcji jest Szkoła Podstawowa nr 4 w Sosnowcu.

Akcja polega na zbiórce maskotek dla dzieci przebywających w szpitalach, poradniach, hospicjach oraz domach opiekuńczo – wychowawczych.

Misie nie muszą być nowe, ale w dobrym stanie, czyste i zadbane.

Misiowi należy nadać imię i krótką metryczkę.

Misie należy wrzucać do kosza, który znajduje się na parterze szkoły.

Akcja będzie trwała od 5 listopada do 23 listopada 2018 r.


AKCJA  5

„KROMKA CHLEBA W SZKOŁACH”

Akcja polega na udziale w kampanii „Kromka chleba”, organizowanej przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która polega na zbieraniu różnych produktów.

Zebrane produkty w szkołach zostaną przekazane placówkom Caritas.

Nasza szkoła zadeklarowała zbiórkę worków na śmieci.

Worki można wrzucać do kosza z napisem „Kromka chleba”.

Kosz znajduje się na parterze szkoły.

Akcja trwa od 5 listopada do 30 listopada 2018 r.


AKCJA  4

 „INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA”

Celem akcji jest integracja międzypokoleniowa pomiędzy seniorami przebywającymi w placówkach Caritas, a wolontariuszami Szkolnych Kół Caritas.

W listopadzie nasi wolontariusze wybierają się z wizytą do Domu Seniora w Sosnowcu, dlatego zachęcamy wszystkich uczniów do przygotowania własnoręcznie wykonanych upominków dla podopiecznych tej placówki.

Oto niektóre pomysły na własnoręcznie wykonany upominek: zakładka do książki, ramka na zdjęcie, wyszywanka, wydzieranka, praca przestrzenna, robótka ręczna z surowców naturalnych itp.

Prace można oddawać opiekunom Szkolnego Koła Wolontariatu (p. Katarzynie Makowskiej lub p. Dorocie Maturze) do dnia 16 listopada.

Autorzy najciekawszych prac będą mogli razem z nami udać się do Domu Seniora w Sosnowcu.AKCJE ZAPLANOWANE W PAŹDZIERNIKU

AKCJA  3

KLUCZE DLA „BUDZIKA” 

ZBIERAMY ZŁOM KLUCZY!

Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza akcję zbierania starych, niepotrzebnych kluczy, dla Fundacji „Akogo”

Klinika „Budzik” to placówka w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, która pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu, pogrążonych w śpiączce. Jej założycielem jest Fundacja „Akogo” Ewy Błaszczyk. Już kilkanaście jej pacjentów zostało skutecznie wybudzonych!

Jeśli posiadacie stare, niepotrzebne klucze, które już niczego nie otwierają, to warto przynieść je do naszej szkoły. Zebrane klucze przekażemy Fundacji „Akogo”, która odda je na złom,   a pieniądze uzyskane z akcji przeznaczy na klinikę „Budzik”.

TWÓJ KLUCZ MOŻE WYBUDZIĆ CZYJEŚ DZIECKO!

Stare klucze należy oddać najpóźniej do 31 października p. Katarzynie Makowskiej lub p. Dorocie Maturze lub wrzucić do skrzynki z napisem KLUCZE DLA „BUDZIKA”, która znajduje się na parterze.


AKCJA  2

„POLA NADZIEI”

SADZIMY CEBULKI ŻONKILI w naszym szkolnym ogródku!

Przynieś cebulkę żonkila i przyłącz się do akcji sadzenia żonkili!

Szkolne Koło Wolontariatu kolejny raz bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”. Pierwszym etapem realizacji projektu jest sadzenie cebulek żonkili przez wolontariuszy naszego Szkolnego Koła Wolontariatu. To właśnie ten kwiat jest symbolem nadziei, przypominającym o ludziach chorych i cierpiących. Poprzez udział w akcji będziemy zachęcać uczniów naszej szkoły do podejmowania bezinteresownej pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Jednocześnie prosimy Uczniów i ich Rodziców o wsparcie naszej akcji poprzez ofiarowanie cebulki żonkila oraz zapraszamy do wspólnego sadzenia tych kwiatów.

Cebulkę można przekazać p. K. Makowskiej do dnia 8.10.2018 r.

Uczniowie, którzy nie należą do Szkolnego Koła Wolontariatu, mogą również przyłączyć się do akcji sadzenia cebulek żonkili. Dodatkowych informacji udziela p. K. Makowska.


AKCJA  1

KASZTANY I ŻOŁĘDZIE DLA ŻUBRÓW – MIESZKAŃCÓW PARKU W PSZCZYNIE

Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza akcję zbierania:

 • żołędzi (owoców dębu szypułkowego),
 • bączków (owoców dębu czerwonego),
 • kasztanów

dla żubrów – mieszkańców zagrody w Parku Pszczyńskim.

Kasztany i żołędzie muszą być w dobrym stanie, suche i niespleśniałe.

Owoce należy posegregować.

Akcja będzie trwała do 25 października 2018 r. Owoce będą zbierali wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu w środy, czwartki i piątki od godziny 7.40 do 7.55.