NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH: W Internecie posługuj się tylko Nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły.
MÓW, JEŚLI COS JEST NIE TAK! : W sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Helpline.org.pl czyli ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa w Internecie, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 100 100 begin_of_the_skype_highlighting 800 100 100
NIE UFAJ OSOBOM POZANYM W SIECI: Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Sieci. Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie. Jeżeli planujesz spotkanie, zawsze poinformuj o tym rodziców.
ZABEZPIECZ SWÓJ KOMPUTER: Jeżeli Twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy. Powinieneś również zaopatrzyć się w Firewall (tzn. ściana ogniowa). Pamiętaj o aktualizacji wymienionych programów, bo tylko wtedy Twój komputer będzie
w pełni zabezpieczony przed atakiem wirusów i hakerów.
STOSUJ ZASADY NETYKIETY: Netykieta to zbiór zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu. To regulamin poprawnego zachowania się w Sieci, stworzony przez samych Internautów. Powinni ją znać wszyscy korzystający z Sieci. Wtedy nikt nie obawiałby się, że zostanie źle potraktowany w Necie.
JEŚLI CHCESZ BYĆ DOBRZE TRAKTOWANY W SIECI, I TY BĄDŹ DOBRY DLA INNYCH INTERNAUTÓW:
- Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków ( Łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby internautów. Jest popularna forma spamu).
- Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).
- Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają KRZYK.
- Na forum wystrzegaj się zadawania pytań, na które już padły odpowiedzi. Zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy nie jest już ono w dziale FAQ (ang. Frequently Asked Questions – Najczęściej zadawane pytania).
- Nie flooduj (flooding – ang. zaśmiecanie sieci) – nie wpisuj do Netu niepotrzebnych informacji. Wpisując coś do Internetu nie powtarzaj treści już w nim zamieszczonych.
- Nie bądź Bełkotem, nie prowokuj kłótni w sieci. Staraj się nie irytować innych internautów.
- Wystrzegaj się Bełkota. Nie daj się sprowokować.
- Szanuj autorów blogów. Blogi to internetowe pamiętniki. Ich autorzy piszą na nich o sprawach szczególnie dla nich ważnych.
- Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Pamiętaj, również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie.
- Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych z sieci, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
- Zwracając się do konkretnego internauty, pamiętaj o używaniu dużej litery w zaimkach: Ty, Tobie, Ci itp.
- Nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont e-mail.